Mìla to být skvìlá fotka z mobilu a místo toho ji poøídil profi foák

Spread the love

Vrcholné smartphony èínského Huaweie patøí dlouhodobì mezi nejlepší fotomobily na trhu. A firma je na to náležitì hrdá, pøi prezentacích tudíž tuto pøednost vyzdvihuje porovnáním s konkurencí. Mimo to poøádá také fotografické soutìže. Je tak s podivem, že jako lákadlo k úèasti použila snímek z profesionálního fotoaparátu.

K prezentaci jedné z fotografických soutìží, které Huawei poøádal v domácí Èínì, si firma pøipravila video složené z dechberoucích snímkù. To zveøejnila na èínské sociální síti Weibo, a to s informací, že jde o fotky poøízené jejími telefony. Jednomu z uživatelù sítì byl nicménì minimálnì jeden z Huaweiem použitých snímkù povìdomý.

Aktuální král fotomobilù: Huawei P40 Pro

Ve svém úsudku se nemýlil. Fotografii, na které jsou pøi západu slunce zachycené ledovcové kry vržené na písèitou plហa kterou Huawei vydával za snímek poøízený jeho vrcholným smartphonem, dohledal na fotografickém portálu 500px . Exif data zveøejnìná u snímku s názvem Like a diamond (Jako diamant). Jeho autorka ho publikovala loni v únoru, poøídila ho na profesionální digitální zrcadlovku od Nikonu.

Huawei se za uvedení soutìžechtivých uživatelù Weiba v omyl následnì omluvil a video upravil. Podle vyjádøení spoleènosti šlo o pochybení jednotlivce, èlovìk zodpovìdný za publikované video snímky chybnì oznaèil za poøízené telefony Huawei. V budoucnu prý bude Huawei opatrnìjší a podobným omylùm zabrání.

Další pøešlapy Huaweie

Podle portálu Androidauthority nejde o první takové pochybení èínské spoleènosti. Pøipomíná, že podobné pøípady se odehrály v minulosti minimálnì tøikrát. A to i v pøípadì loòské vrcholné øady P30 a opìt v rámci videa zveøejnìného na výše zmínìné èínské sociální síti. Že by spoleènost na takových pøešlapech mìla nìjaký zájem? Ne nadarmo se øíká, že i špatná reklama je reklama. Minimálnì se o jejích smartphonech v této souvislosti mluví.

Pokud chcete nejlepší fotomobil na svìtì, musíte pøijmout ústupky

Huawei není jedinou spoleèností, která má ve své historii takovýto omyl. Pøipomeòme tøeba Nokii, která v roce 2012 zveøejnila propagaèní video tehdejší novinky Lumia 920. To mìlo demonstrovat schopnosti nového stabilizátoru obrazu. Na jednom ze zábìrù je nicménì v odraze vidìt dodávkový vùz ovìšený profesionální technikou. Nokia se tehdy omluvila a video následnì podle regulí oznaèila jako simulaci.

Jenže znaèka pøešlápla i v pøípadì snímkù údajnì poøízených právì novou lumií. Grafik Youssef Sarhan tehdy upozornil, že na místech zachycených na snímcích nepanují takové svìtelné podmínky, jaké Nokia jejich prostøednictvím pøedkládá. Dùkazem, že fotografie byly dosvìtleny, mìly být difrakèní obrazce u svìtelných zdrojù.

Difrakce se pøitom výraznì projevuje až pøi vysokém clonovém èísle (pøi uzavøené clonì), kterého ovšem Lumia 920 dosáhnout nemohla. To podle grafika dokazovalo, že tyto snímky byly s nejvìtší pravdìpodobností poøízeny digitální zrcadlovkou (více viz Nokia se chlubí falešnými fotkami a videem z Lumie 920 ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *